Katyonik Pamuk

PAMUKLU SEÇİMLER

Tekstil boya işleminde, boya afinitesi, renk haslığı, renk esnekliği ve tüketici talebine dayalı hızlı rpt ile ilgili önemli zorluklar vardır.

 

REACH tescilli bir işlem olarak, katyonik reaktif kimyasının pamuğa uygulanması, belirsiz melanj efektler, kalın çizgiler, tonal desenleri ve benzersiz dokular yaratma yeteneklerinizi artırarak boya rutininizi çevreye karşı sorumlu ve verimli bir sürece dönüştürebilir.


Katyonik Pamuk Nedir?

Katyonik pamuk, kalıcı bir katyonik veya pozitif yüke sahip olacak şekilde kimyasal olarak modifiye edilmiş pamuktur. Katyonik işlem görmüş pamuk kavramı uzun yıllardır mevcut olmasına rağmen, bu yenilikçi teknoloji, ürünlerinin geliştirilmesinde su, enerji ve kimyasal tüketimini azaltmanın yollarını keşfeden ve aynı zamanda çok yönlü ve trend olan moda teklifleri ile tüketici moda taleplerine olan hızlı yanıtını vermenin yollarını arayan firmalar arasında popülerliğini artırmaya devam etmiştir.

 

Suya daldırıldığında, pamuk doğal olarak nötr veya hafif negatif bir yüke sahip olur. Pamuk için kullanılan yaygın boyarmaddeler de negatif bir yüke sahiptir. Mıknatısların ortak kutupları gibi, aynı yükler birbirini iter. Bu nedenle, tipik pamuk boyamasında, tuz ve alkali pamuk üzerindeki yükü tersine çevirmek için boya banyosunda kullanılır, böylece pamuk pozitif yüke sahip olur ve boyalar pamukla reaksiyona girerek bağlanır. Katyonik işlemden geçirilmiş pamuk, kalıcı bir katyonik veya pozitif yüke sahip olacak şekilde kimyasal olarak modifiye edilerek pamuğu boya “dostu” haline getirir ve boya verimini artırır. Bu da daha az su, enerji ve kimyasal madde kullanan daha kısa ve daha verimli bir boya işlemi ortaya çıkarır. Pamuk, elyaf, iplik veya kumaş formunda katyonik işleme tabii tutulabilir.

 


 

Katyonik Tasarım Olanakları

Katyonik pamuk teknolojisi kumaşı çok çeşitli boyaları kabul etmeye hazırlar ve renk sunumlarında daha fazla esneklik sağlar. Katyonizasyon seviyesinin değiştirilmesi (daha yüksek = daha derin renk) ve aynı kumaşta hem katyonize hem de geleneksel pamuk kullanılarak oluşturulan kumaşları ile benzersiz tasarımlar elde edilebilir. Katyonizasyon seviyesinin değiştirilmesi, kumaşta tonal etkiler yaratılmasına yardımcı olabilirken, katyonize olmayan iplikle karışık kullanma, boya almayan alanlar yaratarak temiz ve net çizgiler ortaya çıkarır. İplik boya efektleri, katyonik ve katyonik olmayan iplikleri arda arda kullanılarak oluşturulabilir. Katyonik pamuk %100 pamuk veya karışımlı iplikler için kullanılabilir.


 

Çevresel Faydaları

Katyonik pamuk pazar taleplerinin karşılanmasına ve stok ve maliyet verimliliğinin artırılmasına yardımcı olurken, bu teknolojinin en büyük yararı boya prosesinde su, enerji ve kimyasalların (WEC) kullanımını azaltılmasıdır.

 

Su

 • Neredeyse %100 boya verimi atık suyu ve fikse olmamış boyayı uzaklaştırmak için kumaşı durulama ihtiyacını önemli ölçüde azaltır.
 • Boya flottesi temiz görünür

 

Enerji

 • Renk, kumaşa daha çabuk çekildiği için boya süresinde azalma

 

Kimyasallar

 • Aynı renge ulaşmak için genel olarak daha az boyar madde gerekir
 • Boya prosesinde tuz ve alkali ihtiyacını ortadan kaldırır

 


 

Katyonik Pamuk Teknolojilerindeki Gelişmeler

Son gelişmeler, pamuğun katyonize edilmesinde karşılaşılan geleneksel zorlukların üstesinden gelmeyi mümkün kılmıştır.

 

Bu web semineri, alttaki konuları derinlemesine incelerken katyonik kimyaya da genel bir bakış sunar:

 • Maliyetleri düşürüp verimliliği artırmaya yarayan, ayrıca su kullanımını, enerji tüketimini ve muhtemelen su kirliliğini azaltmaya yardımcı olabilecek gelişmelere örnekler
 • Katyonik pamuk içeren ve ilham veren FABRICAST™ kumaş geliştirmeleri
 • Tedarikçi bilgileri

 


 

Melanjdan Çizgilere: Katyonik Pamuk ile Sürdürülebilir Moda

Bu web semineri, boya verimliliğini artırmak, tasarım yelpazenizi büyütmek, tuz ve alkaliyi proseslerinizden çıkarmak ve ürün gamınıza daha fazla esneklik katmak için katyonik pamuğu nasıl kullanabileceğinizi açıklar. Bunu, katyonik pamuğun “ne”, “neden” ve “nasıl” olduğunun tanımı, sürecin sürdürülebilir yeniliklerinin keşfi ve modaya uygun uygulamalarının iç yüzünü kavrama teklifi ile yapmakta.

26 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan Melanjdan Çizgilere: Katyonik Pamuk ile Sürdürülebilir Moda web seminerinin tekrarını izleyin.

 

+ Katyonik Pamuk Sunum Slaytlarını İndirin

+ Web seminerinden soruları ve cevapları görüntüleme

+ Bu web seminerinin İspanyolca versiyonundan çevrilen ek sorular

 

Bu sorular web semineri sunucuları David Earley ve Matt Farrell tarafından cevaplandı.

 


 

Kısaca Avantajlar

Maliyet

Kumaşlar, geleneksel boya prosesinde gereken tipik boyarmadde miktarının üçte birinden yarısına kadar bir miktar kullanılarak boyanabilir. Azalan boya giriş ve çıkışları sadece toplam kumaş çevresel ayak izini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda genel boya sürecini daha uygun maliyetli hale getirerek nihai sonucu da olumlu şekilde etkiler. Genellikle daha fazla kimyasal gerektiren daha koyu tonlar için bile bu süreçte önemli ölçüde daha az boya kullanır.

Envanter

Katyonik pamuk, tek bir ham bezin birçok renk üretmesini mümkün kılar, böylece stok ürün çeşitlerini ve nihai envanteri azaltır. Bir ürünün rengi satılmıyorsa, ürün ihtiyaç duyulan renge kolayca geçirilebilir. Pazar ve tüketici talebindeki değişimlere hızlı tepki verme becerisi, daha hızlı rpt ve en düşük tahmin riskini sağlar. Katyonik pamuk hem kumaş hem de giysi formunda elde edilebildiğinden boyalı iplik stoklarına olan ihtiyacı azalmaktadır.

Kalite

Katyonik işlemden geçirilmiş pamuk, boyaları daha iyi bir şekilde kabul eder, bu nedenle boyama işlemi sırasında boyanın kumaşa yapışması için daha az çalkalama gerekir. Bu da daha iyi bir görünüme sahip daha temiz, daha az aşınmış bir kumaş üretir. Geliştirilmiş renk haslığı ve sürtünme, yüksek oranda doygun tonların geliştirilmesi ile esneklik sunar.

 


 

Katyonik Pamuğun Geleceği

Pamuğun katyonizasyonu için geleneksel katyonik kimya ve kavramı yaklaşık 40 yıldır var. Bu süre zarfında birçok yeni süreç ve teknik geliştirildi, ancak temel kimya aynı kaldı. Bu geleneksel kimya ile üstesinden gelinmesi çok zor olan iki problem, kimyanın belirli işlemlerde daha düşük fiksajı ve uygulamada ortaya çıkan rahatsız edici bir amin kokusudur. Bu zorlukları en aza indirgeme ve çözme çabası ile Cotton Incorporated, özellikle bu endişeleri hafifletmek için yeni patentli bir katyonik kimyasalı işbirliği içinde değerlendirmiştir.

 

Dow Chemical Company (Dow) ECOFAST ™ Pure adlı katyonizasyon işlemi için bir ön işlem sunmaktadır. ECOFAST ™ Pure, katyonik pamuk teknolojisi için yeni bir katyonik kimya maddesi ve ticari olarak önemli bir gelişmedir. ECOFAST ™ Pure sadece katyonik pamuğun temel faydalarını korumakla kalmayıp, yeni patentli kimya geleneksel katyonik maddenin reaktif grup sayısını iki katına çıkardığından katyonizasyon işleminin etkinliğini de arttırır. Ayrıca, katyonizasyon işlemi sırasında koku oluşumu söz konusu değildir. ECOFAST Pure hakkında daha fazla bilgi ve/veya bir Dow temsilcisiyle iletişime geçmek için lütfen https://www.dow.com/en-us/markets-and-solutions/consumer/ecofast.

 

Cotton Incorporated, katyonik pamuk teknolojisi hakkındaki bilgileri geliştirmeye devam etmek için araştırma yatırımları yapmaya kararlıdır. Şu anda aşağıdaki konular araştırılmaktadır:

 • Derin siyah tonları elde etme
 • Daha dengeli ve düzgün boyama elde etmek için boya prosesini iyileştirme
 • Boya formülü için özel olarak formüle edilmiş bir katyonizasyon seviyesinin geliştirilmesi
 • Pamuklu kumaşlara yeni işlevsellikler eklemek için yeni katyonik kimyaların elde edilmesi

 


 

Katyonik Pamuk Tedarikçileri

Elyaf ve İplikler

Örgüler

Dokuma

 


Başka bir ”Pamuk Seçimleri” konusunu okumak ister misiniz? Farklı baskı tekniklerine sahip Pamuk Seçimlerimize bir göz atın.