Sürdürülebilir Denim Prosesleri

Denim Proseslerde Sürdürülebilir Çözümler

Indigo boya, finiş ve proseslerdeki yeni yaklaşımlarla, üreticiye, müşteriye ve gezegene fayda sağlayan ulaşılabilir ve sürdürülebilir çözümler mevcuttur.

 

26 Eylül 2018 yılında canlı olarak yayınlanan web semineri sırasında uzman ekibimiz, denim proseslere indigo boyadan parça yıkamaya kadar tasarlanmış çeşitli sürdürülebilir teknolojilere odaklandı. Ayrıca sürdürülebilir pamuklu denim kumaş üretimi için hem kimyasal hem de mekanik çözümler keşfettiler ve Cotton Incorporated’a ait FABRICAST™ Koleksiyonundan ilham verici denim kumaş geliştirmedeki en son özelliklerden bazılarını sundular.

 


 

Sürdürülebilir Denim Finişler

Tedarik zincirinin ihtiyaçları değişmeye devam ettikçe, hem markalar hem de tüketiciler, en sevdikleri blue jean pantolonları gibi alıştıkları görünümlerden ve hislerden ödün vermeden daha sürdürülebilir seçenekler aramaktadır.

 

İşlem boyunca su, enerji, zaman ve / veya kimyasallardan tasarruf ederken aynı tasarımlara ve genel denim görünümüne ulaşmak mümkündür.

 

Bu grafik kot taşlama, yıkama efektleri, bıyık efektleri ve zımparalama için geleneksel ve yeni teknolojiler arasındaki farkları açıklamaktadır.

 


 

Taş Yıkama

GELENEKSEL YÖNTEM

 

Ponza Taşları

 

Ponza Taşları, kumaşa soluk, yıpranmış bir görünüm vermek için taş yıkama işleminde kullanılır.

 

Taşlar büyük çamaşır makinelerinde denim giysilerle birlikte yıkanır.

 

Ponza Taşları aşınma ve yıpranma nedeniyle yıkama makinelerine zarar verebilir.

 

Ayrıca, taşların yıkandıktan sonra ürettikleri tortu, toz ve çamuru çalışanların temizlemesi de zor olabilir.

 

Taş yıkamadan sonra taş ve parçacıkların giysilerin ceplerinden fiziksel olarak çıkarılması gerektiğinden, Ponza Taşları ile yapılan işlemde daha yüksek işçilik maliyeti söz konusudur.

YENİ TEKNOLOJİ

 

NoStone®

 

Tonello, Levi Strauss & Co. işbirliği ile aşındırıcı paslanmaz çelik tamburlar üretti. Paneller Tonello’nun makinelerinden herhangi birine bağlanabilir.

 

Çıkartılabilirdirler, böylece makineler normal yıkama / boyama işlemleri için tekrar tekrar kullanılabilir.

 

NoStone® teknolojisi ile, plakalardaki dokunun inceliği ile belirlenen farklı aşınma seviyeleri vardır.

 

Makinede geçen süre aynı zamanda taş yıkama efektinin seviyesini de belirler.

 

NoStone® işlemi su tüketimini, üretim maliyetlerini, emisyonları, israfı, işlem süresini ve el ile yapılan işçiliği azaltır.

YENİ TEKNOLOJİ İLE TASARRUF

 

Su, Enerji, ve Zaman

 

 

 


 

Yıkama

GELENEKSEL YÖNTEM

 

Ağartma

 

Ağartma, indigoyu soldurmak için kullanılan denim finiş işleminde bir adımdır. Kumaş ve giysilerdeki soldurma seviyesi, kullanılan ağartıcı miktarına, yıkama işleminin sıcaklığına ve süresine bağlıdır.

 

Endüstride en yaygın olarak kullanılan kimyasallar sodyum hipoklorit, kalsiyum hipoklorit, hidrojen peroksit ve potasyum permanganattır.

 

Tutarlılığı elde etmek zor olabilir ve farklı boya lotları arasında görünüm farklılıkları olabilir.

 

Ağartma işlemindeki kimyasallar makinelerde aşınmaya neden olabilir, kumaşı zayıflatabilir ve yüksek miktarlara maruz kalmak işçiler için zararlı olabilir.

YENİ TEKNOLOJİ

 

Ozon ve Enzimler

 

Ozon, oksijenden üretilen güçlü bir ağartma maddesidir. Ozon hızlı çalışır ve diğer ağartma yöntemlerine kıyasla daha az durulama gerektirir. Soldurma işleminin sonunda kalan ozon tekrar oksijene ve suya dönüştürülür.

 

Enzimler, ağartma işlemi sırasında kullanılan sert kimyasallara alternatif olarak kullanılabilir. Lakkaz olarak bilinen enzimler indigo boyayı oksidasyon yoluyla değiştirir. Sadece kumaşın boyası ve görünümü değişir böylece kumaş kalitesi, dayanıklılığı ve elastikiyeti değişmeden kalır.

 

Enzimler, NoStone® işleminin etkisini vurgulamak için daha önce sözü edilen NoStone® teknolojisi ile birlikte de kullanılabilir.

YENİ TEKNOLOJİ İLE TASARRUF

 

Su, Enerji, Zaman ve Kimyasallar

 

 

 


 

Bıyık Efekti

GELENEKSEL YÖNTEM

 

Potasyum Permanganat

 

Potasyum Permanganat (PP), denim üzerinde bölgesel ağartma / apre için kullanılan bir oksitleyici maddedir.

 

PP sprey, belirli bir alanı aydınlatmak ve kot üzerinde bıyık efektleri oluşturmak için kullanılır.

 

PP sprey, doğrudan temas sonucunda cildi ve gözleri tahriş ederek ve yakarak çalışanlar üzerinde zararlı etkilere neden olabilir. Güvenli havalandırma sistemleri ve ekipmanları olmadan, bu kimyasal ile çalışan fabrika çalışanları kısa ve uzun vadede sağlık sorunları riski altında olabilir.

YENİ TEKNOLOJİ

 

Lazer

 

Potasyum Permanganatın apre etkilerini taklit etmek için mevcut olan bir diğer teknoloji lazerdir.

 

Hem Tonello hem de Jeanologia’dan temin edilebilen lazer makinesi, bir giyside vintage efektler, bıyıklar, desenler, yamalar ve hatta kasıtlı delikler ve yırtıklar oluşturabilir.

 

Lazer teknolojisi, çok çeşitli kot görünümleri oluşturmak için daha az su, kimyasal madde ve enerji kullanır. Lazer güçlendiriciler, lazerin daha ağır soldurma uygulamalarını taklit etmek için lazerin etkisini arttırmak amacıyla kumaşa uygulanabilir.

 

 

Potasyum Permanganat Alternatifleri

 

Biyolojik olarak bozunmayan bir ağır metal olan Manganez’i çevreye salmayan diğer kimyasal sistemler geliştirilmiştir.

 

Bu potasyum permanganat alternatifleri, genellikle potasyum permanganata göre zehirli değildir veya çevre için daha az zehirlidir ve potasyum permanganat ile çok benzer bir ağartma etkisi sağlar.

YENİ TEKNOLOJİ İLE TASARRUF

 

Su, Enerji ve Zaman

 

 

 


 

Zımpara

GELENEKSEL YÖNTEM

 

EL İle Zımparalama ve Kumlama

 

El ile zımparalama, kot giysilerinin yüzeyini çeşitli aletlerle fiziksel olarak kazıyarak soluk alanlar oluşturmak için kullanılır.

 

El ile zımparalama ayrıca, bölgesel alanlarda yırtılmalar ve diğer yıpranmış efektler yaratmak için de kullanılabilir. Bu süreç yoğun işçilik gerektirir ve tutarsızdır.

 

Kumlama, giysilere kum püskürtmek için basınçlı hava kullanır.

 

Kumlama çalışanlar için son derece tehlikeli olduğu için birçok kuruluşun tekniği yasaklamasına neden olmuştur.

YENİ TEKNOLOJİ

 

Lazer

 

Yukarıda belirtildiği gibi lazer, el ile zımparalama ve kumlama işlemlerini taklit etmek için de kullanılabilir.

 

Lazer, el ile zımparalama ve kumlama ile elde edilmek istenen görünümü tam olarak daha az işçilik ve fiziksel tehlike ile taklit edebilecek kalıplarla önceden programlanabilir.

YENİ TEKNOLOJİ İLE TASARRUF

 

 Enerji ve Kimyasallar

 

 


 

Ürün grubunuza ekleyebileceğiniz denim ilhamları mı arıyorsunuz?

 

Denim FABRICAST™ koleksiyonumuzda aralarında lazer, parça boya, yenilikçi iplikler de bulunan efektlere, performans teknolojilerine ve dünya-dostu tekliflere yer verdik.

 


NoStone®, Tonello’nun tescilli ticari markasıdır.