Pamuk Tedariği

Tedarik Stratejileri Geliştirmek veya Düzenlemek için Temel Bilgiler

 

Amerika Birleşik Devletleri 80’den fazla ülkeden tekstil ithalatı yapmaktadır. Konu pamuk ve pamuk ürünleri tedarik lokasyonuna geldiğinde, hazır giyim ve diğer tekstil ithalatı yapan markaların, perakendecilerin ve şirketlerin bir çok seçeneği bulunmakta. Bu şirketler tedarik stratejilerini geliştirdikçe ve düzenledikçe, pamuk, pamuk ticareti ve tedariki ile izlenebilirliği etkileyebilen pamuk, pamuk üretimi ve üretim uygulamalarına dair önemli bilgilerin anlaşılması faydalı olacaktır.

 

Pek çok şirket, Çin’deki pamuk üretimine ve bunun ABD Gümrük ve Sınır Korumasının mevcut düzenlemelerinden nasıl etkilenebileceğine dair bilgi arayışında.

 

 

Pamuk Tedariki Web Seminerleri

 

Tedarik Stratejilerini Düzenlemek için Temel Bilgiler

 

İşinizin içinde bulunduğu durum, düzenlemeler veya uygunluk gereksinimleri pamuk tedarik stratejinizi gözden geçirmenizi gerektiriyorsa; bu seminer tedarik planınızı değerlendirmek için gerekli olan temel bilgileri size sunacaktır.

 

Sunum slaytlarını PDF olarak indirin: Pamuk Tedariği: Tedarik Stratejilerini Düzenlemek için Temel Bilgiler

 

10.02.2021 tarihinde yayınlanan web semineri.

 

 

Çin Pamuğunu ve ABD İthalat Yönetmeliklerini Anlamak

 

Pamuğun Çin’deki tedarik zincirinde her bir aşamadan diğerine nasıl aktığını, ayrıca ABD’li ithalatçılara hizmet veren, önde gelen bir ticaret birliğinin şirketlere durumu değerlendirmelerine nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

 

Sunum slaytlarını PDF olarak indirin: Pamuk Tedariği: Çin Pamuğunu ve ABD İthalat Yönetmeliklerini Anlamak slaytlarını

 

09/03/2021 tarihinde yayınlanan seminer.

 


Bu sayfada, pamuklu ürün tedarikinde size yardımcı olacak şu bilgileri bulacaksınız:

 

 

Bu konuda aşağıda değinilmeyen özel sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


Pamuk nerede ve nasıl yetişir?

 

Pamuk, dünya çapında üretilen ve ticareti yapılan küresel bir tarım ürünüdür.

 

 

Dünya Haritaları: Üretim ve İşletme Kullanımı

 

Pamuk işletme kullanımı veya tüketimi iplik haline getirilmiş veya dokusuz yüzeyler gibi ürünlerin imalatında kullanılan elyafı ifade eder. Bu video kısaca pamuğun nerelerde yetiştiğini ve dünyanın neresinde üretimde kullanıldığını özetler.

 

PDF İndir: Pamuk Üretim ve Tüketimi

Videoda ses yoktur.

 

Pamuk Üretim Sistemlerini Anlamak: Genetiği Değiştirilmiş, Geleneksel ve Organik

 

Sürdürülebilirlik tartışmaları bağlamında genetiği değiştirilmiş, organik ve geleneksel pamuk arasındaki farkları öğrenin.

 

PDF İndir: Geleneksel ve Organik Pamuk Üretim Karşılaştırması

 

 

Pamuk Elyaf Gelişimi ve Olgunlaşma

 

Tüm pamuk ürünleri ilk başta bitkidir. Tohum çimlenmesinden olgunlaşmaya kadar pamuk bitkisinin büyüme ve gelişiminin özetini keşfedin.

 

 

Pamuk Hasadı ve Çırçırlama

 

Pamuk elyafı işletmelere doğru yola çıkmadan önce, tarladan hasat edilmeli ve çırçırlama sürecinden geçmelidir. Pamuk Hasadı ve Çırçırlama sayfamız, şemalar ve işlemden görüntüler yardımıyla tüm yöntemi özetlemektedir.


Pamuk ticareti nerelerde yapılıyor?

 

Pamuk İhracatı

 

Ham pamuktaki ilk dört ihracatçı, ham pamuğun küresel sevkiyatların %80’ini oluşturmaktadır.

 

Pamuk İthalatı

 

İlk beş ham pamuk ithalatçısı, küresel olarak ticareti yapılan pamuğun yaklaşık %80’ini oluşturmaktadır.

 

 

Kaynak: Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı: Dünya Pamuk Pazarları ve Ticareti; 2020/21 hasat yılı için (1 Ağustos 2020- 31 Temmuz 2021)

 

 

Çin’deki Pamuk Akışı

 

Çin dünyanın:

 

 

Bunu akılda tutarak, bu video, ham elyaftan bitmiş ürünlere kadar Çin’deki pamuğun akışını özetlemektedir.

 

PDF İndir: İthalat, İhracat ve Çin’den Çıkış

Videoda ses yoktur.

Tedarik kararları alırken elyaf özelliklerini anlamak neden bu kadar önemlidir?

 

Çünkü pamuk doğal bir malzemedir; düzgün ve kaliteli iplik üretimi elde etmek için elyaf özelliklerindeki değişkenleri kontrol etmek iplik üreticileri için önemlidir. Tedarik açısından, şirketin tedarikçi zincirindeki iplik üretiminin uygun kalitede pamuk tedarik etmek için daima esnekliğe sahip olması gerektiği anlamına gelmektedir. İplik üreticileri sadece bir ton ya da yarım kilogram pamuk satın almazlar- müşterileri için en iyi ürünü elde etmek adına doğru elyaf kalitesini satın alırlar.

 

Pamuk elyaf kalitesi hakkında daha fazla bilgi için e-kitabımıza bir göz atın, Pamuğun Sınıflandırılması.


İzlenebilirlik teknolojilerini değerlendirirken nelere dikkat etmek gerekir?

 

Cotton Incorporated pamuk tedariği ve pamuklu üretime faydalı olan çözümleri değerlendirip tanıtmak üzere firma teknoloji üreticileri ile çalışmaktadır. Ürün ve teknoloji bilgileri her zaman halka açık olmadığından Cotton Incorporated bu teknolojilerin ve performans vaadlerinin dikkatlice değerlendirilmesini tavsiye etmekte. Bu dökümandaki bilgiler izlenebilirlik teknolojileri hakkında düşüncelerinize rehber olma amacı ile hazırlanmıştır ve alttaki konuları içermektedir:

 

  • İzlenebilirlik teknolojisi temelleri
  • Pamuk için izlenebilirlik teknoloji hassasiyetleri
  • Değerlendirmeler ve tavsiyeler
    • Teknoloji yaklaşımından bağımsız olarak değerlendirelecek sorular
    • Yapısal teknoloji metodları için değerlendirelecek sorular
    • Katkı teknolojisi metodları için değerlendirelecek sorular

 


Tedarik stratejisine karar verirken hangi ek kaynakların yardımı olabilir?

 

Tedarik kararları karmaşıktır ve genellikle pek çok farklı etken içerir. Pamuk üretimi, ticareti ve elyaf özellikleri şirketlere ithalat düzenlemeleri, üretim maliyetleri ve kendi öncelikleri ile politikaları gibi diğer faktörlerle birleştirilebilecek önemli temel bilgileri anlamalarında yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için, bu kaynakları keşfedin.

 

Pamuk Sürdürülebilirliği Temeleri

Daha sürdürülebilir bir pamuk üretimi, su, arazi ve enerji gibi doğal kaynaklarımızı daha verimli bir şekilde kullanmak anlamına gelmektedir. Bu üç önemli kaynak alanında artırılmış verim için konular, ilerlemeler, olasılıklar ve amaçları keşfedin.

 

Aylık Ekonomik Bülten

Cotton Incorporated’in Aylık Ekonomik Bülteni, dünya pamuk pazarını ve dünya pamuk fiyatlarını etkileyen son olayların benzersiz bir analizini yapar. Güncel bültenlere her ay cottonworks.com/news adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Tarife Mühendisliği

Armonize Tarife Sisteminin sınıflandırma yönergelerini tanıyın ve tasarım bütünlüğünden ödün vermeden vergi tasarrufu sağlayacak elyaf içeriğini veya giysi yapısını değiştirme tekniklerini öğrenin.

 

Cotton LEADS℠ Programı

Cotton LEADS℠ programı, tekstil üreticileri, marka ve perakendecileri sürdürülebilir pamuk üretimini geliştirmek için çeşitli yollarla tanıştırmaktadır. Buna nasıl dahil olup tedarik zincirinizdeki sürdürülebilir pamuğu geliştirebileceğinizi öğrenin.

 

U.S. Cotton Trust Protocol™ (USCTP)

USCTP programı, ölçülebilir ve doğrulanabilir hedefler ve ölçümler getirerek ve önemli sürdürülebilirlik ölçütlerinde devamlı iyileşmeyi teşvik ederek daha sürdürülebilir bir pamuk üretimi için yeni bir standart getirir.

 

Amerika Giyim ve Ayakkabı Derneği (AAFA)

AAFA giyim ve ayakkabı endüstrisini temsil eden ulusal bir ticari birliktir ve üye ihtiyaçlarını belirleyerek marka yönetimi, tedarik zinciri ve ticaret açısından karar alıcılar ile etkileşimi kolaylaştırmak için çalışır.

 

ABD Moda Endüstrisi Derneği (USFIA)

USFIA Birleşik Devletlerde bulunan ve uluslararası iş yapan markaları, perakendecileri ve toptancıları temsil ederek moda endüstrisinin serbestçe ticaret yapmasını engelleyen gümrük vergisi ve gümrük vergisi dışındaki engelleri ortadan kaldırmaya çalışır.

 

SSS: Sincan Uygur Özerk Bölgesi (XUAR) Alıkoyma ve Serbest Bırakma Emri (WRO)

ABD Gümrük ve Sınır Muhafazası (CBP), XUAR pamuğu ve pamuklu ürünlerne uygulanan alıkoyma ve serbest bırakma emrinin (WRO) uygulanması ile ilgili sık sorulan sorular listesi yayınladı.


Faydalı Terimler

 

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Bakanlığı (DHS)

Terörle mücadeleden ABD’nin denizcilik ve sınır güvenliğine, ulusal liderlerin korunmasından federal hükümetin doğal afetlere tepkisini koordine etmeye kadar çeşitli zorlukları kapsayarak Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Bakanlığının görev tanımı oldukça geniş ve çeşitlidir.

 

Kaynak: https://www.dhs.gov/about-dhs

 

Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC)

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), hedef olan yabancı ülke ve rejimlere, teröristlere, uluslararası uyuşturucu kaçakçılarına, kitle imha silahlarının yayılması eylemlerinde bulunanlara ve ABD’nin ulusal güvenlik, dış politika veya ekonomisine tehdit oluşturanlara karşı ABD dış politikasına ve ulusal güvenlik amaçlarına dayanan iktisadi ve ticari yaptırımlar düzenler ve uygular.

 

Kaynak: https://home.treasury.gov/policy-issues/office-of-foreign-assets-control-sanctions-programs-and-information

 

ABD Gümrük ve Sınır Koruması (CBP)

ABD Gümrük ve Sınır Koruması, Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) bünyesinde bulunan, ulusal resmi giriş sınırlarında ve sınırları arasında yönetim, denetim ve korumadan sorumlu sınır dairesidir. ABD Gümrük ve Sınır Koruması, yüzlerce yasayı uygular ve yasal ticaret ve seyahati kolaylaştırırken ABD’nin sınırlarını korumakla görevlidir.

 

Kaynak: cbp.gov

 

Alıkoyma ve Serbest Bırakma Emri (WRO)

WRO ABD Gümrük ve Sınır Koruması tarafından çıkarılmış bir emirdir. ABD’ye ithal edilen malları, ithalatçı malların zorla çalıştırılarak üretilmediğine dair kanıt sunana veya malları başka bir ülkeye yeniden ihraç edene kadar giriş noktalarında alıkoyar.

 

Kaynak: Forced Labor: U.S. Government Continues Record-Breaking Enforcement Levels (assentcompliance.com)

 

Sincan Uygur Özerk Bölgesi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi, 23 ili ve 4 belediyesi ile Çin kontrolü altındaki beş özerk bölgeden biridir.

 

Kaynak: CIA.gov, The World Fact Book

 

Sincan Üretim ve İnşaat Kolordusu (XPCC)

Bingtuan olarak bilinen Sincan Üretim ve İnşaat Kolordusu (XPCC), Sincan Uygur Özerk Bölgesinde bulunan yarı-askeri bir devlet kuruluşudur.

 

Kaynak: Xinjiang Production and Construction Corps (chinadaily.com.cn)

 

Uygur kelimesinin (Alternatif Yazılışları: Uighur, Uygur)

Uygurlar Orta ve Doğu Asya bölgesi kökenli olup kültürel olarak bu bölgeler ile ilişkili esasen Türk, esasen Müslüman bir etnik gruptur. Bu grubun büyük bir çoğunluğu Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşar.

 

Kaynak: https://www.britannica.com/topic/Uighur

 

Zorla Çalıştırma

Zorla çalıştırma, kişilerin zor kullanma, sahtekarlık veya tehdit yoluyla zorla çalıştırılması veya hizmet vermeye zorlanması sonucunda ortaya çıkar.

 

Kaynak: https://www.dhs.gov/blue-campaign/forced-labor