Koku ve Antimikrobiyal Teknolojiler

Tüketiciler, spor giyim ve ‘athleisure’ giyim ürünlerini satın almaya devam ettikçe, antimikrobiyal ve koku önleyici teknolojilerin popülaritesi arttı. Araştırmalar, tüketicilerin spor kıyafetlerinde aktif olarak kokuya dayanıklı özellikler aradıklarını gösteriyor – tüketicilerin % 69’u, spor kıyafetleri satın alırken kokuya dayanıklı teknolojileri araştırıyor ve 10 tüketicinin 9’undan fazlası, spor kıyafetlerini egzersiz dışında başka amaçlar için de giydiklerini söylüyor.1

 

Tüketiciler pamuğu yumuşaklık ve konfor sunduğu için sever, ancak pamuk aynı zamanda tüketiciyi zinde hissettirmek için çok yönlü antimikrobiyal seçenekler de sunar. Aşağıdaki teknolojilerin tümü pamuklu kumaşlarda karışım olarak kullanılabilir veya bu kumaşlara uygulanabilir.

 


PurThread

 

PurThread, kokuya neden olan bakterileri öldürmek için geri dönüştürülmüş gümüş tuzların polyester liflere gömülü olduğu antimikrobiyal bir çözümdür. PurThread, kalıcı koku önleyici faydaları ile pamuk açısından zengin karışımlar oluşturmak için pamukla kolayca karıştırılabilir. Gümüş tuzu, antimikrobiyal korumaya daha uzun süre sağlayan ve defalarca yıkamadan sonra etkisi zayıflamayan, yıpranmayan veya su ile çıkmayan PurThread ipliğin merkezinde bulunur. PurThread, finiş işlemlerinde normal bir polyester iplik gibi muamele edilir. PurThread işlemi sırasında kullanılan gümüşün tamamı EPA tescillidir ve nanopartiküller veya nano gümüş içermez.

 

Daha fazla bilgi için: purthread.com


Polygiene®

 

Polygiene®, kokuya neden olan bakteri ve mantarların büyümesini engellemek için, geri dönüştürülmüş gümüşten ortaya çıkan doğal gümüş tuzunu kullanır. Polygiene® bir kumaş apresidir ve Cotton Incorporated’ın TransDRY® nem yönetimi teknolojisi ile uyumlu olduğu kanıtlanmıştır. Testler, TransDRY® teknolojisi ve Polygiene®’in, ek antimikrobiyal ve koku kontrol avantajları ile, normal TransDRY® ürünleri kadar hızlı emiciliğe sahip olduğunu göstermektedir. Polygiene® nano gümüş içermez.

 

Daha fazla bilgi için: polygiene.com


Agion Active™

 

Agion Active™, Agion® antimikrobiyal teknolojisini Sciessent Lava™ koku kontrolü ile birleştiren gelişmiş bir performans çözümüdür. Bu kombinasyon, çeşitli mikropların gümüş, bakır ve çinko üçlüsü ile çoğalmasını durdururken, temas halindeki buharı hapsederek kokuya neden olan bakterilere saldırır ve bunların sayısını azaltır. Agion Active™, uzun süreli tazelik için kumaşa apre olarak uygulanır ve Cotton Incorporated’ın TransDRY® nem yönetimi teknolojisiyle uyumlu olduğu test edilerek kanıtlanmıştır.

 

Daha fazla bilgi için: sciessent.com


Koku Bilimi

 

Dr. Rachel McQueen

 

Giysi ve kokular arasındaki bağlantıyı ve bağlantının arka planındaki bilime dair yürüttüğü araştırmayı değerlendirirken Alberta Üniversitesi’nden Dr. Rachel McQueen’e katılın.


1. Kaynak Cotton Incorporated’ın 2016 Spor giyim araştırması