TransDRY® Teknolojisi

GERÇEK PERFORMANS.

PAZARLAMA ABARTISI DEĞİL.

 

Sizi daha serin tutmak ve daha hızlı kurumak için tasarlanan TransDRY® teknolojisi, pamuğun konforunu nem emilim performansı ile birleştirerek piyasadaki herhangi bir rakip elyaf ile rekabet edebilir. Bu yüzden yarış gününde bunun yanına bir tik atabilirsiniz.

 

Pamuklu aktif spor kıyafetler, performansı konusunda endişelere yer bırakmayacak ürünlerdir – pamuk, teknik açıdan, spor kıyafetleri pazarında kullanılan herhangi bir elyaf kadar ilerlemiştir. En iyi kısmı, madalyalarınızı kazandıktan sonra, pamuk kokulardan arınır ve karşılaşacağınız bir sonraki mücadeleye hazır hale gelir.3

 

 

Tüketiciler Ne Diyor:

 

 • Tüketicilerin %57’si pamuklu spor kıyafetlerini tercih ediyor.
 • %60’ı spor kıyafetlerinde nem yönetimi özelliklerini arar.
 • %61’i pamuklu spor kıyafetlerini nefes alabilir olarak tanımlamaktadır.
 • %45’i nemi emen ve daha hızlı kuruyan pamuklu spor kıyafetleri satın almaya istekli.

 

Pamuğun doğal konforunu ve yumuşaklığını korurken, sentetik elyafların ötesine geçen nem yönetimi performansı

 • Pamuğun emme kapasitesini azaltır
 • Nemi vücuttan uzaklaştırır
 • Sizi daha serin ve daha kuru tutar
 • Kokulardan yıkama ile arınır
 • Tüm örme ve dokuma ürün kategorilerinde çok yönlüdür

 

PERFORMANS İÇİN TASARLANMIŞ.

 

TransDRY® Teknolojisi nedir?

 

Pamuk için TransDRY® teknolojisi, kumaşların teri kılcal emilim yolu ile yayılmasını sağlayan ve en az yüksek teknolojili sentetik kumaşlar kadar veya daha da iyi şekilde bunu başaran patentli, yüksek performanslı bir nem yönetimi uygulamasıdır. En sevdiğiniz pamuklu tişörtün rahatlığına ve yumuşaklığına hızlı kuruma performansı ile birlikte ulaşırsınız.

 

Pamuk ipliklerini su itici hale getirmek için özel bir işleme tabii tutulurlar. Su itici iplikler nemin hareket edebilmesi için kanallar oluşturmak üzere doğru miktarda emici pamuk iplikleri ile karıştırılır. Sonuç olarak, TransDRY® kumaşlar egzersiz sırasında aşırı doymuş hale gelmez ve polyester ve nylondakine benzer daha düşük bir toplam emme kapasitesine sahiptir.

 

TransDRY® teknolojisi iplik aşamasında başladığından, nem yönetimi kumaşlarını tasarlama olanakları sınırsızdır. Teknoloji, çeşitli ürün kategorilerinde etkili nem yönetimi performansı sağlar.

 

Dahası, üstün performans giysinin ömrü boyunca daha da iyi bir hale gelir.

 • Alt Giyimlik kumaşlar
 • Denim
 • Ev Tekstili
 • Dikişsiz ve yuvarlak örgüler
 • Çoraplar
 • Trikolar
 • Gömleklik Dokumalar

 


 

TransDRY® TEKNOLOJİSİ İLE NEM HAREKETİ.

 

Bu kumaşlar nemi yatay ve dikey olarak veya en iyi performans sunan sentetik kumaşlardan daha da iyi olmak üzere, ciltten kumaşın dışına doğru hareket ettirmek için yapılandırılabilir.

 

Örnek: Ponte Dı Roma Pamuklu Kumaş

 

Ter emilir ve kumaşta hızla hareket eder.

 

Nem buharı vücuttan ve atmosfere salınır.

 

 

 


 

NEMİ TAŞIR,

DAHA HIZLI KURUR.

 

Birçok sentetik kumaş aşırı doymuş hale gelir ve nemi cildin yakınında tutar bu da egzersiz sırasında ıslak, yapışmış bir his yaratır. TransDRY® kumaşlar, kumaşın yapısına bağlı olarak nemi giysinin iç kısmından dış tarafına hem yatay hem de dikey yönde hareket ettirecek şekilde üretilebilir. Nemin bu hareketi endüstri standardı test yöntemleri kullanılarak ölçülebilir.

 


 

SERİN KAL, TER YOK.

 

Geleneksel pamuklu kumaşlar nemi hızlı bir şekilde emer ve sentetik kumaşlara göre %20-40 daha fazla nemi tutarak hızla doymuş hale gelebilir. Fakat, TransDRY® teknolojisi uygulanan pamuklu kumaşlar, normal pamuklu kumaşların bu kadar ıslanmasıyla ilgili düşündüklerimizi yeniden tanımlar. Pamuk aslında piyasadaki rakipleri ile aynı hızda veya daha hızlı kuruyabilir bunu da nemi daha az emerek ve daha hızlı bir oranda dağıtarak nemin hızlı buharlaşmasını sağlayarak yapar.

 

 

Kuruma Süresi Açıklanıyor

 

 • TransDRY® kumaşlardaki emici ve su itici ipliklerin özgün yapılandırılması, kumaşın toplam emme kapasitesini azaltır.
 • Daha fazla hareket ve nemin yayılmasını sağlayan kanallar oluşturulur. Daha geniş bir yüzey alanına yayılım daha hızlı buharlaşma sağlar.
 • Pamuğun doğal nefes alabilirliği ile birleştiğinde, terin daha hızlı buharlaşması iki şey yapar. Kullanıcıyı daha serin ve kuru tutar.
 • TransDRY® teknolojisi kumaşların daha hızlı kurumasını sağlar. TransDRY® birçok ürün kategorisinde uygulanabilir olduğundan, kuruma süresi formülasyona, kumaş yapısına ve finiş prosesine bağlı olarak değişebilir. Ancak endişelenmeyin, TransDRY® giysinin ömrü boyunca dayanıklıdır.


 

 

GELİŞTİRİLMİŞ KORUMA.

 

Artık nem yönetimini bir adım daha ileri götürebilirsiniz. TransDRY® teknolojisi, tüm hava koşulları ve sporlar için en iyi aktif spor kıyafetini elde etmek amacıyla diğer kimyasal ve mekanik teknolojilerle birleştirilebilir.

 

Antimikrobik

Ter kokusuzdur, ancak tekstiller ile birleştiğinde, kokuya neden olan bakterilerin büyümesi için bir ortam yaratır. Araştırmalar pamuğun sentetiklere kıyasla kokulardan yıkama ile arındığını gösterirken, TransDRY® teknolojisi ekstra bir koruma katmanı için antimikrobiyal teknolojilerle de uyumludur. Bu ürünlerde, çeşitli aşamalarda uygulanan geri dönüştürülmüş gümüş tuzları veya bunları içeren iplikler veya gümüş, bakır ve çinkoyu birleştiren bölgesel uygulamalar yer alır.

 

UV Engelleyici

UV engelleyici uygulanmış TransDRY® kumaşlar zararlı Ultraviyole (UV) ışınlarından koruyan güneş koruyuculara benzer performans gösterir ve çok fazla ve uzun süreli ışına maruz kalmadan dolayı oluşabilecek hasarı önler. UV engelleyici teknolojiler kumaş aşamasında uygulanır ve boya işlemi ile birleştirilebilir. Teknolojinin birden çok çamaşır yıkamaya dayanıklı olduğu kanıtlanmıştır. TransDRY® teknolojisi ile birleştiğinde, kullanıcılar hızlı emilim ve güneşten korunmanın rahatlığının tadını çıkarabilirler.

 

Havalandırma

TransDRY® teknolojisi sizi serin tutacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak biraz daha fazla esintiyi seviyorsanız, pamuklu kumaşlar havalandırma sağlamak için de tasarlanabilir. TransDRY® örme kumaşlar, çözünebilir iplikler kullanılarak veya kumaşta havalandırma cepleri oluşturmak için kasıtlı olarak örgüde ilmek atlayarak üretilebilr. TransDRY® dokuma kumaşlar, Leno dokuma gibi açık dokuma yapıları vasıtasıyla havalandırma amaçlı tasarlanabilir. Lazerli teknoloji de ayrıca havalandırma sağlamak için bir seçenektir.

 

Yalıtım

Birçok dış mekan koşulunda, sporcular nem emme performansına sahip unsurlardan koruma ve sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Tek plaka jakarlı blister gibi pamuklu kumaşlar, pamuğun genel yalıtım kapasitesini önemli ölçüde geliştirerek çıtayı yükseltmek ve havayı hapsetmek için özel olarak tasarlanabilir. TransDRY® teknolojisi ile birlikte, bu pamuklu kumaşlar performansı artırmak için sıcak ve kuru bir mikroiklim sunar.

 


 

DOĞAL PERFORMANS.

 

Pamuğa Güven

 

Performans, aktif spor kıyafetler için elyaf kararları alınırken göz önünde bulundurulması gereken hususlardan sadece biridir. Çevre üzerindeki etkisi de önemlidir.

 

Pamuk, piyasadaki diğer rakipler gibi petrol varilinden üretilenlerin aksine, doğrudan Doğa Ana tarafından bir bitkiden üretilen doğal bir elyaftır.4 Doğal pamuk lifi, toprakta ve atık suda polyesterden çok daha hızlı bir şekilde biyolojik olarak ayrışır ve çevre için en güvenli seçim olarak kabul edilir.1,5 Asıl zorluk, nehirler, göller ve okyanuslar başta olmak üzere çevre üzerindeki mikroplastik kirliliğidir.6

 

Spor kıyafetleriniz için doğru performans elyafını seçmek, tüketicinizin parkurda giydiklerine değil, onu çevreleyen güzelliğe odaklanmasını sağlar.

 • Tüketicilerin %74’ü pamuklu spor kıyafetlerin en sürdürülebilir olduğunu söylerken, sadece %13’ü polyester ve nylon spor kıyafetler için aynısını söylüyor.
 • Pamuk, kompost bir ortamda 84 gün sonra geri dönüştürülmüş polyesterden %99 oranında daha fazla parçalanır.5
 • Pamuk, atık suda 250 gün sonra polyesterden %95 oranında daha fazla parçalanır.6
 • TransDRY® pamuğu BioPreferred® Programı tarafından %97 oranında biyolojik-bazlı olarak onaylanmıştır.

 

 

Temiz Kimyasallar

 

Nem yönetimi kimyasalları ve finişlerin nemi itmek için florlu bileşikler içermeleri yaygındır. Apre formülleri genellikle perflorooktanoik asit veya PFOA içerir. PFOA’yı çevreleyen konular ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından araştırılmaktadır.7 Standart perflorlanmış moleküller, çevrede hızlı bir şekilde parçalanmayan 8 karbonlu zincir yapıları (C8) içerir ve alternatifler bulmak için sektör çapında bir çaba söz konusudur.

 

TransDRY® teknolojisi iki seçenek sunar: daha kısa karbon zinciri yapısını içeren C6 finişler ve florokarbon içermeyen finişler. Performans bu iki alternatiften ödün vermez – daha çevre dostu bir çözüm sunarken nem yönetimi test standartlarına hala ulaşılabilir.

 


 

ÇİFTE GÖREV.

 

Cotton Incorporated çift teknoloji seçenekleri, üstün kalite ve koruma sağlayan en iyi performans aprelerimizin birleşimidir. TransDRY ™ teknolojisi, pamuğun emici kapasitesini azaltan ve nemi vücuttan uzaklaştıran ekstra nem yönetimi faydaları sağlarken, aynı zamanda aşınma dayanımı dayanıklılık ve mukavemet elde etmek için TOUGH COTTON™ teknolojimizle birleştirilebilir.

 

TransDRY™ ve TOUGH COTTON™ Teknolojileri

 

KUMAŞ FİKİRLERİ.

 

Cotton Incorporated’in lisanslı tedarikçilerinden TransDRY ™ teknolojisine dair birkaç örnek bulabilirsiniz. Bunlar tedarik zinciriniz için geliştirilebilecek konstrüksiyonların, tasarımların ve kumaşların sadece birer örneğidir.

ÜRÜN FİKİRLERİ.

 

Cotton Incorporated, Cotton Incorporated’in  FABRICAST™ collection koleksiyonundaki belirli kumaş geliştirmeleri içeren bir giysi koleksiyonunda TransDRY® teknolojisini vurgulamak amacıyla yaratıcı ve ürün geliştirme stüdyosu olan Studio 317 ile bir araya geldi.

 

Undercover Base Top: SK 2107-1

 

TEDARİKÇİLER.

 

TransDRY® teknolojisi, büyük markalar tarafından benimsenmiştir ve dünyanın önde gelen üreticileri tarafından ticari olarak temin edilebilir. Performans giyim ürün grubunuz için TransDRY® teknolojisini değerlendirmek adına bu tedarikçilerden biriyle iletişime geçin.


 

[1] Cotton Incorporated’s Lifestyle Monitor™ Survey
[2] CCI & Cotton Incorporated 2016 Activewear Study
[3] McQueen, Dr. Rachel et al. The Retention and
Build-up of Body Odor in Cotton Fabrics: A Field Trial. U of Alberta, 2012
[4] ASTM 06400 (2010), WSP 513.1, WSP 514.1
[5] Li, Lili; Frey, Margaret; Browning, Kristie.
Biodegradability Study on Cotton and Polyester Fabrics. Cornell University, October 2008-September 2009.
[6] Accumulation of Microplastic on Shorelines Worldwide: Sources and Sinks. Mark Anthony Browne, et al. Environmental Science & Technology 2011 45 (21), 9175-9179. DOI: 10.1021/es201811s.
[7] EPA Website: Basic Information on PFAS.